Automatyczne nawadnianie do dużych ogrodów

automatyczne-systemy-nawadnianiaWykonanie instalacji nawadniającej najlepiej zlecić wyspecjalizowanej firmie, która oprócz przygotowania projektu kupi dokumenty i osprzęt, po czym zmontuje, zaprogramuje i otworzy system. Aby oszczędzić mało na kursach, można jeszcze ułożyć instalację samodzielnie, tylko nie warto odchodzić z fachowego projektu. Podlewanie według zapotrzebowania oznacza, że woda musi wziąć się aż do korzeni. Zbyt mała zawartość wody zrosi wierzchnią warstwę gleby a dobrze tylko pierwsze centymetry albo nawet nie np. w spraw kiedy ziemia jest pokryta warstwą mulczu. Nawadnianie według zapotrzebowania mówi więcej o tym, że każdym roślinom w terminie wegetowania powinno się zapewnić odpowiednią ilość wody do wzrostu.

irriga.plW wielu ogrodach system podlewania ogrodu jest koniecznością. Nie możliwość własnoręcznie podlewać duży ogród, szczególnie w terminach suszy, gdy nawadniać trzeba codziennie. Zawsze jednak przed montażem systemu nawadniania ogrodu powstrzymuje nas duża wartość takiej inwestycji. Tymczasem niedrogo możemy sam zbudować prosty sposób podlewania ogrodu, który zadowoli część swoich potrzeb.

Automatyczne irygowanie ogrodu należy tak myśleć, by nawadnianie było niczym największe dla roślin a jak najbezpieczniejsze dla klientów ogrodu, dlatego rodzaje końcówek znajduje się do nasadzeń. Na samej linii nawadniającej daje się tylko pewien rodzaj końcówek: albo zraszacze wynurzalne bądź niewynurzalne, albo mikrozraszacze, albo linię kroplującą. Przed zamontowaniem końcówek przepłukuje się wszystkie ciągi, by nie zanieczyścić piaskiem delikatnych końcówek instalacji.

Na tak zrobionym planie można przystąpić do nanoszenia danych produktów systemu nawadniającego. Odpowiednie rozmieszczenie elementów nawadniających jest łatwe, należy zapoznać się z parametrami technicznymi – zasięgiem podlewania , wydatkiem wody i chcianym jej ciśnieniem. Potrzebny będzie jednocześnie pomiar tych parametrów dla własnego źródła wody. Na tej podstawie można wykonać w ogrodzie stracił na sekcje, dostosowany przy tymże do gustu roślin. W ten rodzaj trawniki podlewane są przez zraszacze wynurzalne, krzewy oraz drzewa przez linię kroplującą, natomiast rabaty kwiatowe za pomocą mikrozraszaczy.

nawadnianie-zraszacze-ogrodowePierwszego wymogu musimy niestety dopilnować sami aby nasze rośliny dostały odpowiednią ilość wody, i jednocześnie by z tą liczbą nie przedobrzyć. O ile podczas nawadniania trawnika nie ma co się obawiać nadmiaru wody to szybko rośliny uprawne, zwłaszcza w fazie kwitnienia lub owocowania na wodę reagują bardzo pozytywnie pod warunkiem, iż istnieje dość podana. Drugi wymóg to organizacja. Nie obejmuje nic gorszego, właśnie dla roślin jak a dla trawy, jak duże czasy bez wody lub przeciągające się okresy nadmiernego nawodnienia. Roślinom trzeba zapewnić odpowiednią ilość wody daną w obiektywny system o właściwej porze. Stanowi wtedy gwarancja soczysto-zielonego trawnika oraz dużych plonów na własnej działce. System podlewania ogrodu musi nam to ułatwiać odpowiednie dawkowanie wody.

Zraszacze rotacyjne emitują wodę w perspektywy strumienia wodnego poruszającego się w wyznaczonym sektorze działania. Głowica zraszacza zamienia się dzięki systemowi przekładni napędzanych ciśnieniem wody. Piszą w klasie sektorowej i pełno-obrotowej. Posiadają zasięg od 5 do nawet 20 m. Nawadnianie kroplowe jest najkrótszym sposobem podlewania ze względu na brak parowania (dawkowanie wody bezpośrednio do strefy korzeniowej roślin) i brak strat wody na irygowanie między rzędami.

System nawadniający uruchamiamy przez podłączenie do źródła wody. Potrafimy wtedy wydawać własnoręcznie za jakimś razem, jak jest obecne korzystne, a to – choć posada nie jest obecnie ciężka – pomocne jest nasze codzienne zaangażowanie. Jeżeli planujemy całkowicie zapomnieć o problemach powiązanych z podlewaniem roślin, zdecydujmy się na zautomatyzowanie systemu nawadniającego. Jeżeli zaopatrzymy go w sterownik (zwany też komputerem lub programatorem), będziemy mogli ustawić, zależnie od modelu urządzenia, chwilę i długość czasu podlewania , wyznaczyć dni tygodnia, w których funkcjonuje system, oraz określić kolejność zamykania się i wyłączania poszczególnych sekcji. Możemy jeszcze wyposażyć organizm w czujnik deszczowy zapobiegający podlewaniu podczas deszczu oraz czujnik wilgotności kontrolujący stopień nawodnienia ziemie i otwierający zawory właśnie do poziomu podłoża. Aby system nawadniający mógł wykonywać, sygnały ze sterownika są wysyłane do zaworów elektromagnetycznych i pozwalają otwieranie lub zamykanie dopływu wody do normalnej sekcji.

 

Zostaw komentarz